Jak rozpocząć dietę roślinną? | Tylko Zdrowe Produkty

Dieta roślinna lub dieta oparta na produktach roślinnych, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na żywności pochodzenia roślinnego. Obejmuje nie tylko owoce i warzywa, ale także orzechy, nasiona, oleje, produkty pełnoziarniste czy rośliny strączkowe. Decydując się na dietę roślinną, nie oznacza, że musisz być wegetarianinem lub weganinem i nigdy nie zjesz mięsa ani nabiału. Symbolizuje to jednak, świadomą decyzję włączenia do diety jak najwięcej żywności pochodzenia roślinnego.

 

 

Czy są dowody na to, że wzorce żywieniowe oparte na roślinach są zdrowe? 

Dwie podstawowe i dobrze znane diety, takie jak dieta śródziemnomorska i dieta wegetariańska, stanowią podstawę badań wzorców żywieniowych opartych na roślinach. Dieta śródziemnomorska, może nie od razu kojarzona z dieta roślinną, w dużym stopniu opiera się na warzywach i owocach.

Badania populacyjne oraz randomizowane badania kliniczne wykazały, że dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko chorób serca, zespołu metabolicznego, cukrzycy, niektórych nowotworów (szczególnie raka okrężnicy, piersi i prostaty), depresji, a u osób starszych zwiększa sprawność psychiczną i fizyczną. Podobne wyniki uzyskano również, w analizach przeprowadzonych na osobach stosujących dietę wegetariańską. Ten sposób żywienia znacznie wspiera zdrowie, a zarazem zwiększa prawdopodobieństwo długowieczności.

Racjonalnie stosowane diety roślinne dostarczają organizmowi wszystkie niezbędne dla optymalnego zdrowia białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Często również zawierają więcej błonnika i składników odżywczych, aniżeli diety z przewaga produktów mięsnych.

Odmiany diet roślinnych i wegetariańskich

Diety roślinne i wegetariańskie znacznie różnią się od siebie, dlatego powinieneś wybrać wersję, która najbardziej odpowiada Tobie i Twojemu stylowi życia. 

 • Semiwegetarianizm lub flexitarianizm obejmuje jajka, nabiał, oraz sporadycznie mięso, drób, ryby i owoce morza. Większość posiłków opiera się jednak na warzywach, owocach oraz innych produktach roślinnych 
 • Pesketarianizm (peskowegetarianizm) oprócz roślin obejmuje jajka, nabiał, ryby i owoce morza, ale nie zawiera mięsa ani drobiu
 • Wegetarianizm skupia się na produktach roślinnych ale uwzględnia również jajka i nabiał. Nie obejmuje mięsa, drobiu, ryb ani owoców morza
 • Weganizm natomiast nie zawiera żadnych pokarmów pochodzenia zwierzęcego

8 prostych sposobów na rozpoczęcie diety roślinnej

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć dietę roślinną.

 1. Zacznij uwzględniać w swoich posiłkach jak najwięcej warzyw i owoców. Staraj się zawsze mieć w swojej kuchni świeże produkty, które zmotywują Cię do ich wykorzystania oraz wykluczą wymówki typu “bo nie było do zjedzenia nic zdrowego”. Każdy posiłek powinien w połowie składać się z warzyw lub owoców. Ciesz się również warzywami jako przekąską np. w połączeniu z hummusem czy pasta baba ghanoush.
 2. Zmień sposób myślenia o mięsie - użyj go jako dodatku a nie głównego elementu posiłku.
 3. Wybieraj dobre tłuszcze. Tłuszcze zawarte w oliwie z oliwek, oliwkach, orzechach i masłach orzechowych, nasionach czy awokado to szczególnie zdrowy wybór.
 4. Gotuj wegetariański posiłek przynajmniej raz w tygodniu. Przyłączenie się do akcji społecznościowych typu piątekfleksi czy wegeczwartek zmotywuje Cię i zainspiruje do tworzenia nowych dań oraz próbowania nieznanych smaków.
 5. Zacznij dzień od lekkiego i zdrowego śniadania -  wykorzystuj płatki owsiane, komosę ryżową, kaszę gryczaną lub jęczmienną. Dodaj trochę orzechów oraz świeżych owoców.
 6. Postaw na zielone. Codziennie próbuj różnych zielonych warzyw liściastych, takich jak jarmuż, kapusta włoska, botwina, szpinak itp. Gotuj je na parze, grilluj, duś lub smaż, aby znaleźć ulubioną wersję
 7. Zbuduj posiłek wokół sałatki. Napełnij miskę zieleniną sałatkową, dodaj swoje ulubione warzywa wraz ze świeżymi ziołami lub orzechami. Jako dressingu użyj oliwy z oliwek z dodatkiem soku z cytryny. Spróbuj również połączeń owocowo-warzywnych. A co najważniejsze - nie bój się eksperymentować.
 8. Na deser zjedz owoce. Dojrzała, soczysta brzoskwinia, orzeźwiający kawałek ananasa lub kruche jabłko, zaspokoją ochotę na niezdrowe słodkości.

 

Pamiętaj, że zmiana nawyków żywieniowych często nie jest łatwym procesem. Jednak z odrobiną dobrej woli i motywacji, wszystko jest możliwe. Szybko przekonasz się, że wprowadzenie diety roślinnej, znacznie poprawia Twoje zdrowie i samopoczucie, a więc bez dwóch zdań, warte jest odrobiny wysiłku. 

 

Powodzenia!
Tylko Zdrowe Produkty